Kulledsfäste för Snedtak
Montera draperistänger mot sneda tak eller väggar.
- Perfekt för montering av Erica duschdraperistänger eller Erica Toaletthylla.
Tänk på!
- Rekommenderas ej för torkshissar
- Kulledsfästet ska endast användas på ena sidan, du kan inte använda kulledfäste på båda ändar av en Erica draperistång
- Vid användning av kulledsfäste rekommenderas att väggfästet på andra änden skruvas fast (ej limmas).
- Mer information
- Produkttata
- Varumärke
- Recensioner (1)
- Färg: Vit eller Grå
- Max lutning 60 grader
- Passa stänger med diameter 22 mm
- Fästet skruvas upp på väggen
Ytterligare information
Vikt | 1 kg |
---|
Varumärke
Ericsindustrier
Ericsindustrier är ett familjeföretag som grundades i mitten av 1950-talet. Allt sedan dess har de levererat produkter av hög kvalitet till byggbranschen och privatpersoner.
Ericsindustrier tillverkar torkställningar för tvätt som till exempel Torkhissen “Eric”, men även duschdraperistänger och annan badrumsinredning som toaletthyllor och hörnhyllor.
Dessa produkter säljs under varumärket Erica. Erica står för produkter av hög kvalitet som är hållbart tillverkade med avsikt att hålla länge samt inte minst vara enkla att montera. I de flesta fall kan produkterna monteras helt utan ingrepp i väggarna, tack vare limbara fästen eller expanderande stänger.

1 recension av Kulledsfäste för Snedtak
Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.
Maria (verifierad ägare) –
Klarar stora vinklar. Passar Erica stång perfekt.